mata-schemat1

Czy można kłaść panele na ogrzewanie podłogowe?

Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesną instalację grzewczą, jaką jest ogrzewanie podłogowe. Wiąże się to z wieloma korzyściami, np. większą estetyką pomieszczeń oraz ich skuteczniejszym nagrzewaniem. Wciąż jednak pewne wątpliwości budzi kwestia, które rodzaje nawierzchni najlepiej się sprawdzają do przykrycia takiej instalacji. Jeszcze kilkanaście lat temu nadawały się do tego wyłącznie płytki, które doskonale przewodzą ciepło, będąc przy tym niewrażliwym na zmiany temperatury. Obecnie wybór jest znacznie większy. Dzięki staraniom producentów nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować panele podłogowe przy ogrzewaniu podłogowym. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje paneli nadają się do tego w równym stopniu. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, a także doradzimy, jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe. Postępowanie zgodnie z naszymi wskazówkami pozwoli stworzyć skuteczny oraz bezpieczny system grzewczy.


Czy można kłaść dowolne panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe?

Instalacje tego typu, potocznie nazywane podłogówkami, coraz częściej znajdują zastosowanie poza kuchnią i łazienką – pomieszczeniami, w których funkcjonują już od wielu lat. Wcześniejsze ograniczenia wynikały stąd, że w salonach, sypialniach czy przedpokojach podłogę wykonuje się zwykle z materiałów nieprzewodzących dobrze ciepła, a wręcz mogących ulec zniszczeniu podczas nagrzewania. W ostatnich latach rozwinęła się jednak zarówno technologia ogrzewania podłogowego, jak i zaczęto myśleć o przystosowaniu paneli do takiego rozwiązania. Kwestia tego, czy można kłaść panele na ogrzewanie podłogowe, zależy jednak od kilku czynników. Trzeba pamiętać, że podłogowe instalacje grzewcze dzielą się na kilka rodzajów, z których najpopularniejsze to elektryczne oraz wodne. W obu przypadkach jako nawierzchnia sprawdzą się nawet panele typu standard dobrych producentów, należy jednak pamiętać iż ogrzewanie elektryczne musi zostać oparte o folie grzewcze niskotemperaturowe.

Zobacz: Maty grzewcze elektryczne


Jakie panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe?

Niektórzy producenci umieszczają na swoich wyrobach informację, czy można kłaść panele na ogrzewanie podłogowe, a jeśli tak, to na jakiego typu instalację. Jeśli nie poruszono tej kwestii, to jeszcze nie wyklucza takiego zastosowania. Wówczas trzeba jednak wiedzieć, jakie parametry musimy sprawdzić. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonano dane panele. Do wyboru są cztery rodzaje: drewniane, korkowe, laminowane oraz winylowe. Pierwsze dwa nadają się właściwie wyłącznie w przypadku ogrzewania wodnego. Decydując się na elektryczne ogrzewanie podłogowe, powinno się postawić na jeden z dwóch pozostałych typów. Tego rodzaju panele również dają szeroki wybór, jeśli chodzi o kolorystykę czy wzornictwo, a przy tym prezentują się naprawdę elegancko. Należy jednak ograniczyć się do najwyższej jakości produktów, które dobrze zniosą zmiany temperatury. Niezależnie od tego, jakie wybierzemy panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe, powinny być jak najcieńsze, aby lepiej przewodzić ciepło. Inne parametry nie mają bezpośredniego znaczenia dla skuteczności instalacji grzewczych, ale warto wybrać jak najbardziej wytrzymałe panele o klasie ścieralności AC 3 lub AC 4, a także klasie użyteczności na poziomie 31-32.

 

Panele podłogowe przy ogrzewaniu podłogowym – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Instalacja ogrzewania podłogowego oraz kładzenie paneli to dwa osobne procesy, które wymagają ścisłej współpracy. Po zamontowaniu systemu grzewczemu należy przejść do pokrycia go warstwą wierzchnią. W przypadku ogrzewania podłogowego należy pamiętać o procesie wydłużonego wygrzewania podłogi. Proces ten polega na zwiększaniu temperatury o 1 stopień co 24h aż do osiągniecia 28st temperatury podłogi a następnie obniżeniu temperatury podłogi do planowanej. Panele podłogowe instalujemy bezpośrednio na wykonanym systemie grzewczym opartym na folii grzejnej.
Dobrze już na samym początku wybrać, jakie panele na ogrzewanie podłogowe elektryczne zostaną położone, żeby cała instalacja została przygotowana w odpowiedni sposób.
Wykonaniem tych prac powinni zająć się wykwalifikowani specjaliści, co zmniejszy ryzyko występowania ewentualnych awarii w przyszłości. Nie mniej istotne jest, oczywiście, użytkowanie takiego ogrzewania. Decydując się na panele, należy uważać, by nie przekroczyć odpowiedniej dla nich temperatury. Pomieszczenia można nagrzewać do około 24°C, przy czym temperatura na powierzchni podłogi musi utrzymywać się najwyżej na poziomie 23-27°C. Pamiętać też trzeba, by unikać przesadnego przykrycia nawierzchni. Najlepiej w ogóle zrezygnować z wykładzin i dywanów, a w ostateczności zakryć tylko najczęściej użytkowane miejsca. Meble z nóżkami sprawdzą się na pewno lepiej niż te przylegające do podłogi całą podstawą.
Pamiętaj, zabronione jest montowanie zabudowy stałej, grubych dywanów, legowisk dla zwierząt oraz mebli bez nóżek w miejscach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym. Nieprzestrzeganie tych zasad skutkuje przegrzaniem systemu grzewczego oraz uszkodzeniem warstwy wierzchnich.
Podłoga Winylowa a ogrzewanie podłogowe folią grzewczą
Panele winylowe są warstwą wierzchnią która sprawdza się idealnie jako wykończenie podłóg z ogrzewaniem podłogowym, należy jednak pamiętać iż podkład stosowany pod panele winylowe różni się od tradycyjnego. Charakterystyka podkładu pod podłogi winylowe określona jest przez producenta podłog i należy stosować wyłącznie podkład oferowany przez producenta paneli winylowych. Grubość podkładu to minimum 3mm ze względu na wymaganie prowadzenia tras kablowych w warstwie izolacji.
Podsumowując, kwestia wyboru, jakie panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe, zależy od różnych czynników, a należy też pamiętać, że dla odpowiedniego funkcjonowania takiej instalacji trzeba przestrzegać kilku istotnych zasad.

Zobacz: Czym bezpiecznie ogrzać pokój dziecka?

Comments are closed.