ile_kosztuje_ogrzewanie_pompa_ciepla(1)

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Pompa ciepła – ile kosztuje? Szukając informacji w tej sprawie, z pewnością otrzymamy więcej pytań niż odpowiedzi. Gdzie mieszkamy? Jak duży jest nasz dom? Jaki wybierzemy rodzaj pompy ciepła? Koszty instalacji oraz eksploatacji takiego systemu będą różne w zależności od wielu indywidualnych cech budynku, działki czy wykorzystywanych urządzeń. Można jednak spróbować oszacować wysokość wydatków na to proekologiczne źródło ogrzewania. Opisujemy podstawowe pompy ciepła, ceny zakupu poszczególnych modeli i czynniki wpływające na koszty instalacji, a także podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, planując tego typu inwestycję.

Pompy ciepła koszt i podstawowe informacje – co to za urządzenia?

Jeszcze kilkanaście lat temu pompy ciepła były naprawdę wydajne tylko w cieplejszym klimacie. Jednak wraz z rozwojem technologii, tego typu systemy trafiły również do domów w krajach, w których zima obfituje w mrozy. Urządzenia te absorbują ciepło z otoczenia (powietrza, gruntu lub wód gruntowych), ogrzewają je w specjalnie zaprojektowanym obiegu, wykorzystując do tego czynnik chłodzący oraz energię elektryczną (choć są dostępne również modele na gaz lub olej opałowy), a następnie przekazują ciepło do instalacji, znajdującej się w domu.

Pomimo swojej nazwy, pompy ciepła potrafią znacznie więcej, niż tylko ogrzewać budynki. Mogą służyć również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Ponadto wiele z nich ma opcję chłodzenia wnętrz, przydatną latem. Stąd też wielu właścicieli domów wybiera m.in. powietrzne pompy ciepła. Ceny, w porównaniu do innych źródeł ogrzewania oraz klimatyzacji, wypadają często na korzyść opisywanych urządzeń.

Pompy ciepła cena – czy zależy od rodzaju danego modelu?

W zależności od potrzeb i możliwości danego inwestora, do wyboru są trzy główne typy pomp ciepła. Są to: powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła, a także wodne pompy ciepła. Różnią się one nie tylko sposobem montażu czy wydajnością, ale także ceną. Krótko opiszemy podstawowe cechy poszczególnych typów urządzeń.

Powietrzne pompy ciepła koszty – co warto wiedzieć?

Do niedawna powietrzne pompy ciepła cieszyły się największą popularnością w wielu krajach. Wyróżniają się przede wszystkim najbardziej atrakcyjną ceną zakupu samego urządzenia, nieskomplikowanym montażem oraz łatwą obsługą. Mają jednak jedną istotną wadę – nie zawsze są w stanie zapewnić komfort termiczny podczas mrozów. Dlatego najczęściej wymagają zastosowania w budynku dodatkowego źródła ogrzewania, np. kotła gazowego, które będzie służyć w trakcie najzimniejszych dni w roku lub grzałki elektrycznej w pompie ciepła, która podgrzeje czynnik w chłodniejsze dni. Koszty ogrzewania pompą ciepła powietrzną są niskie, ale trzeba w ogólnym rozrachunku uwzględnić również dodatkowe źródło ciepła.

Gruntowe pompy ciepła – co je charakteryzuje?

Drugim ze wspomnianych rodzajów urządzeń jest gruntowa pompa ciepła. Koszt instalacji takiego systemu jest większy, niż w przypadku modeli powietrznych, ponieważ do ogrzewania budynku wykorzystywane jest ciepło z gruntu, co wymaga rozprowadzenia na działce specjalnych wymienników. Trzeba jednak podkreślić, że modele tego typu są najbardziej wydajne. Ich montaż warto zaplanować jeszcze przed budową domu, ponieważ koszty inwestycji mogą wiązać z miejscem dostępnym na działce oraz warunkami gruntowymi. W przypadku tych pomp nie ma konieczności stosowania dodatkowych źródeł ciepła.

Wodne pompy ciepła – jak działają?

Pompy ciepła typu woda-woda korzystają z energii hydrotermalnej, która czerpana jest najczęściej z wód gruntowych, ale może pochodzić również z rzeki, stawu, a nawet ścieków. Taka pompa ciepła koszty eksploatacji ma na naprawdę niskim poziomie, ponieważ charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością. Nie jest jednak bez wad. Do najważniejszych minusów zaliczyć trzeba sporą cenę instalacji całego systemu (często wymagane są odwierty na głębokość kilkudziesięciu metrów), ryzyko występowania przerw w pracy urządzenia, spowodowanych zmianami w środowisku naturalnym oraz w niektórych przypadkach konieczność montażu dodatkowego wymiennika. Wodne pompy ciepła mogą być jedynym źródłem ogrzewania budynku – na ich sprawność nie wpływają niskie temperatury.

Pompy ciepła ceny – co na nie wpływa?

Ostateczny koszt instalacji oraz eksploatacji pompy ciepła różni się znacznie w zależności od rodzaju danej jednostki, jej poziomu wydajności oraz kilku innych czynników. Za samo urządzenie do budynków jednorodzinnych można dziś zapłacić od 12 tys. do nawet 75 tys. złotych. Trzeba do tego doliczyć opłaty związane z robocizną i dodatkowymi komponentami. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym czynnikom wpływającym na to, ile kosztuje pompa ciepła.

– wydajność – aby pompa ciepła skutecznie ogrzewała dom, musi być dostosowana do powierzchni budynku. To oczywiste, że duży dom będzie potrzebował większej, bardziej wydajnej jednostki. Ważna jest również skuteczność termoizolacji budynku. Dla przykładu – pompa ciepła o mocy 7 kW sprawdzi się w nowoczesnym, energooszczędnym domu o powierzchni ok. 150 m², ale już do większego, starszego budynku bez odpowiedniej warstwy izolacji będzie po prostu za słaba. Wybierając pompy ciepła, trzeba również zwracać uwagę na współczynniki wydajności COP, SCOP oraz SPF. Im są one wyższe, tym mniej energii elektrycznej potrzeba do uzyskania ciepła, co obniża koszty eksploatacji;

– marka – pompy ciepła koszt będą miały różny również ze względu na samego producenta danego urządzenia. Wybierając odpowiednią jednostkę, warto zwrócić uwagę na opinie o danej firmie, gwarancję oraz dodatkowe udogodnienia. Trzeba pamiętać, że cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru pompy ciepła;

– rodzaj urządzenia – to dotyczy omówionych wcześniej typów dostępnych jednostek. Powietrzna pompa ciepła koszt eksploatacji będzie miała prawdopodobnie wyższy, niż modele gruntowe, ale jej instalacja będzie tańsza;

– materiały i robocizna – najczęściej o pomoc w montażu trzeba będzie poprosić specjalistów – nawet w przypadku takiego urządzenia jak powietrzna pompa ciepła. Cena usługi różni się w zależności od poziomu zaawansowania robót (czy są wykonywane w dopiero powstającym budynku, czy już gotowym), lokalizacji inwestycji oraz stosowanych materiałów. Warto sprawdzić kilka ofert z regionu i negocjować wyceny.

Sprawdź jak oszczędzać ciepło w domu.

Pompa ciepła jaki koszt ogrzewania w 2022 roku?

Wyjaśniliśmy już, ile mniej więcej trzeba zapłacić za samo urządzenie oraz od czego zależy cena pompy ciepła. To inwestycja, w której na pewnych elementach można sporo zaoszczędzić i szybko uzyskać satysfakcjonujące zwroty. Jednak trzeba wziąć również pod uwagę eksploatacyjne koszty ogrzewania pompą ciepła powietrzną. Zależą one od cen energii elektrycznej oraz rozwiązań zastosowanych w danym budynku, np. paneli fotowoltaicznych.

Druga połowa 2022 roku to duża niepewność na rynku cen energii elektrycznej, dlatego trudno dokładnie wskazać ostateczny koszt ogrzewania budynku pompą ciepła. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by posiłkować się danymi z ostatnich miesięcy. Przyjmując, że za 1 kWh w taryfie G11 trzeba zapłacić średnio ok. 0,70 zł i biorąc pod uwagę dom o powierzchni 100 m², można dokonać podstawowych obliczeń.

Załóżmy, że budynek ma bardzo dobrą termoizolację i zapotrzebowanie energetyczne na poziomie ok. 60 kWh/m² rocznie, a średnia sprawność powietrznej pompy ciepła, SPF wynosi 3, co oznacza, że do wyprodukowania 3 kWh energii zużyte zostanie tylko 1 kWh prądu. W takiej sytuacji koszty ogrzewania pompą ciepła powietrzną wyniosą w skali roku ok. 1600 zł.

W sieci znaleźć można wiele kalkulatorów, które wszystkie obliczenia wykonają automatycznie. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczne opłaty zależą w dużej mierze od dynamicznie zmieniającej się ostatnio ceny energii elektrycznej. Ta może sprawić, że pompa ciepła – koszt instalacji oraz eksploatacji – nie będzie atrakcyjnym wyborem dla wie, lu inwestorów. Problemem staje się również sam popyt na urządzenia, który winduje ich ceny.

Czytaj więcej o nowoczesnych źródłach ciepła w domu jednorodzinnym.

Comments are closed.