IMG_3979

Ile wylewki na ogrzewanie podłogowe potrzeba? I którą wybrać?

Przy tworzeniu ogrzewania podłogowego nie można zapomnieć o wylewce. Bez niej cała instalacja nie będzie funkcjonować w wydajny sposób. Dlatego warto przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom, aby dokonać właściwego wyboru. Wylewka na ogrzewanie podłogowe występuje w dwóch mocno różniących się od siebie wersjach. Ich plusy i minusy opiszemy w niniejszym artykule, do którego przeczytania serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi systemami grzewczymi.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe potrzebuje wylewki?

Ogrzewanie podłogowe projektuje się wraz z całym budynkiem. Wynika to z faktu, że należy zadbać o wiele szczegółów związanych z eksploatacją systemu, a także wymiarami pomieszczeń. Dla przykładu trzeba wziąć pod uwagę to, ile wylewki na ogrzewanie podłogowe powinno się znaleźć w danym miejscu. Od niej zależy poziom podłogi, a także grubość rurek. Na niej następnie znajdą się pozostałe elementy, takie jak panele czy wykładziny. Jak więc widać, jest to dość skomplikowana sprawa i wszystko powinno zostać starannie zaplanowane już na etapie projektowania domu.

Ponieważ wylewka tworzy podstawę, na której znajdzie się wykończenie, musi zostać zaaplikowana we właściwy sposób. Przede wszystkim ważne jest, aby powierzchnia była równa, co umożliwi montaż warstwy wykończeniowej. Nie może przy tym dojść do tworzenia się mostków cieplnych wskutek pojawienia się pęcherzyków powietrza. Im więcej tego typu zjawisk, tym mniejsza skuteczność ogrzewania. Tak więc wylewka pod ogrzewanie podłogowe ma ogromne znaczenie dla efektywności instalacji oraz estetyki pomieszczeń.

Nie można przy tym zapomnieć, że odpowiednia grubość wylewki podłogowej chroni rurki przed uszkodzeniami mechanicznymi. A to, ile centymetrów warstwy musi się znaleźć, ściśle zależy od jej rodzaju. I na tej kwestii skupimy się właśnie teraz.

Minimalna grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe przy zastosowaniu betonu

Cement należy do jednych z najczęściej wykorzystywanych w budownictwie materiałów. Jest w miarę uniwersalny, a przede wszystkim bardzo tani. Co jednak najważniejsze w kontekście omawianego zagadnienia, doskonale sprawdza się jako wylewka pod ogrzewanie podłogowe. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka związanych z nim spraw.

Po pierwsze, beton może powstać z gotowych mieszanek (dostępnych we wszystkich sklepach budowlanych) bądź przy użyciu cementu połączonego z piaskiem portlandzkim (w proporcji 3:1). Samodzielne przygotowanie materiału jest, rzecz jasna, tańsze, ale wiąże się z ryzykiem stworzenia betonu o słabszych parametrach wytrzymałościowych. Po drugie, betonowa wylewka na ogrzewanie podłogowe powinna zawierać dodatek uplastyczniający. Bez niego powierzchnia może stać się zbyt porowata, co w konsekwencji obniży zdolność do przewodzenia ciepła. Po trzecie w końcu, trzeba zadbać o usunięcie wilgoci podczas wygrzewania wylewki. Trwa to przynajmniej 3 tygodnie.

A ile powinna wynosić grubość betonowej warstwy? Około 6-7 cm to absolutne minimum. Cieńsza wylewka nie jest odpowiednio wytrzymała, a na dodatek powoduje niewłaściwe rozprzestrzenianie się ciepła przepływającego przez rurki instalacji.

Jaka grubość wylewki podłogowej anhydrytowej?

Dużo lepszym materiałem jest anhydryt. Dlaczego? Ponieważ został stworzony z myślą o tym, aby posłużył jako wylewka nad ogrzewanie podłogowe. Wyróżnia się właściwościami samopoziomującymi, świetnie przylega do podłoża oraz rurek lub kabli grzewczych, a na dodatek doskonale przewodzi ciepło. Prosta aplikacja eliminuje ryzyko występowania mostków cieplnych, co wpływa na efektywność ogrzewania. Warto też podkreślić, że wylewka anhydrytowa uzyskuje odpowiednią twardość już po ok. 2 dniach, co pozwala bezpiecznie po niej chodzić. Natomiast prace wykończeniowe da się przeprowadzić po mniej więcej tygodniu.

Na tym nie kończą się zalety materiału. Oprócz tego niezwykle ważna jest minimalna grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe. Wynosi ona zaledwie 35 mm. W efekcie nie obciąża stropu niepotrzebnymi kilogramami, jak w przypadku tradycyjnego betonu. Nie wymaga też żadnych dodatkowych siatek zbrojeniowych.

Podsumowanie

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest anhydrytowa wylewka na ogrzewanie podłogowe. Betonową alternatywę stosuje się wyłącznie wtedy, gdy budżet mocno ogranicza remont albo budowę. Można wówczas liczyć na całkiem niezłe parametry wytrzymałościowe oraz przewodzenia ciepła za rozsądną kwotę. Jeśli jednak posiada się trochę więcej pieniędzy w zanadrzu, lepiej postawić na anhydryt. Minimalna grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe jest mniejsza, a szybciej schnie i zapewnia bardzo dobrą izolację.

Mamy nadzieję, że to rozwiało już wszelkie wątpliwości na ten temat i pomoże przy zakupach. Jeśli przy tworzeniu ogrzewania mimo wszystko pojawią się pytania (np. ile powinna wynosić grubość wylewki podłogowej w danej sytuacji), polecamy zwrócić się bezpośrednio do osób specjalizujących się w tej dziedzinie. To najlepszy sposób upewnienia się, że instalacja będzie spełniać wymogi.

Comments are closed.