jak-dobrac-moc-folii-grzewczej_tin

Jak dobrać moc folii grzewczej?

Wybór właściwej mocy folii grzewczej jest kluczowy dla uzyskania optymalnej temperatury w pomieszczeniu oraz ograniczenia kosztów związanych z zużyciem energii. W artykule przedstawimy czynniki na które warto zwrócić uwagę przy doborze mocy folii grzewczej, takie jak powierzchnia pomieszczenia, izolacja termiczna, wymagana temperatura, rodzaj stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymagana szybkość nagrzewania. Podpowiemy również, jak dobrać moc folii grzewczej do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika, aby zapewnić optymalny komfort cieplny w pomieszczeniu przy jak najmniejszych kosztach.

Dobór odpowiedniej mocy folii grzewczej jest kluczowym elementem, od którego zależy efektywność całego systemu. Aby to osiągnąć trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, rodzaj podłogi, a także termoizolacja budynku. Dzięki temu folie grzewcze zapewnią komfort i niskie rachunki za prąd.

Co wpływa na dobór mocy folii grzewczej?

Moc folii grzewczej jaka powinna zostać użyta zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest izolacja cieplna budynku. Im budynek jest lepiej ocieplony, tym wymagana moc folii grzewczej maleje. Eksperci firmy Termofol dobierając odpowiednią moc folii, najczęściej sugerują się dostarczoną przez klienta charakterystyką energetyczną budynku. To właśnie w tym dokumencie można odczytać ile energii potrzeba aby ogrzać dany budynek. Zaleca się jednak aby moc folii grzewczej była nieco przewymiarowana. Skutkuje to wyeliminowaniem ryzyka niewystarczającego komfortu cieplnego. Moc nie wpływa ani na koszty inwestycyjne ani na koszty eksploatacyjne. Ma wpływ jedynie na czas nagrzewania pomieszczenia. Sytuację tą można porównać do czajnika elektrycznego. Czajnik o mocy 1000W zagrzeje wodę wykorzystując tyle samo energii co czajnik o mocy 2000W. Jednakże czas w jakim dojdzie do zagotowania wody będzie dłuższy.

Wybierając moc folii należy wziąć pod uwagę także jej przeznaczenie. System ścienny czy sufitowy z reguły wymaga zastosowania większej mocy niż w przypadku systemu podłogowego. Wybór najczęściej pada tu na folię 220 W/m2 .

Kolejnym czynnikiem wpływającym na dobór mocy folii grzewczej jest jej zastosowanie. Jeżeli będzie wykorzystywana jako dogrzewanie (zapewnienie efektu ciepłej podłogi np. w łazience), wówczas jej moc powinna być większa, niż gdyby stanowiła jedyne źródło ciepła. Powoduje to wyższą dynamikę nagrzewania.

Należy w tym miejscu wspomnieć również o wymaganym przyłączu elektrycznym budynku. Jego wielkość powinna uwzględniać wszystkie elementy elektryczne w budynku. Gdyby okazało się, że przyłącz jest zbyt mały, należy to zgłosić do Zakładu Energetycznego. Istnieje również alternatywne rozwiązanie. Mianowicie można zastosować wyłączniki priorytetowe, które synchronizują załączanie poszczególnych stref grzewczych.

W wyborze mocy folii grzewczej trzeba także wziąć pod uwagę ocieplenie budynku. Jeśli jest to stary dom bez ocieplenia, to montaż ogrzewania na podczerwień będzie nieopłacalny. Ciepło wygenerowane przez system grzewczy będzie przedostawało się na zewnątrz. System będzie musiał go nieustannie wręcz dostarczać, co odbije się na rachunkach za energię elektryczną. W dobrze ocieplonym domu ogrzewanie podczerwienią jest bardziej opłacalne. Domy dobrze ocieplone mają niższe zapotrzebowanie na energię – także cieplną. Moc folii grzewczej można dobrać do konkretnego rodzaju budynku:

  • Dom pasywny – folia 60 W/m2
  • Dom nowy (WT2021) – folia 80 W/m2
  • Starszy dom po termomodernizacji – folia 140 W/m2

Wymiana źródła ciepła na nowoczesne elektryczne ogrzewanie podłogowe jest inwestycją na następne dekady, ale jest również kosztowne. W naszym tekście „Jak wymienić stary piec na nowoczesne ogrzewanie na podczerwień?” opisujemy podstawowe programy dotacji, które można uzyskać na ten cel.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące folii grzewczej

Dobranie odpowiedniej mocy grzewczej nie powinno sprawić nikomu problemu. Temat ten jest na tyle kluczowy, że wśród inwestorów pojawia się szereg pytań. Na forach i grupach na Facebooku pojawia się często pytanie o to czy folia grzewcza może być zatopiona w kleju lub betonie. Otóż odpowiedź brzmi: nie, ponieważ folia przeznaczona jest do montażu pod podłogę pływającą (na klik) oraz na ścianę i sufit.

Osoby, które remontują dom i wymieniają stare grzejniki na folię grzewczą często dopytują się o grubość całego systemu. Jest ona uzależniona od wybranego podkładu izolacyjnego, ale nie przekracza 7 mm. Inne osoby nie mają z kolei pewności czy można ze sobą łączyć folię o różnych mocach. Trzeba zapamiętać, że nie jest to możliwe. Jest to kluczowe dla uzyskania równomiernego rozłożenia temperatury. Można za to łączyć folię o różnej szerokości – pozwala to na optymalne pokrycie powierzchni.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniej mocy folii grzewczej jest kluczowym czynnikiem, ponieważ wypływa na komfort grzewczy w pomieszczeniu. Właściwa moc folii grzewczej przyczyni się także do obniżenia kosztów energii elektrycznej. Trzeba o tym pamiętać przy zakupie folii grzewczych Termofol.

Przy wyborze mocy folii warto zwrócić uwagę na powierzchnię podłogi. System będzie działał sprawnie, gdy folia grzewcza znajdzie się pod 75 proc. podłogi. Bez spełnienia tego warunku ogrzewanie nie będzie wydajne, a domownikom będzie po prostu zimno. Należy również wziąć pod uwagę, że warunek ten nie może być zastąpiony przez folię o większej mocy. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, większa moc nie oznacza wyższej temperatury.

Wiedza na temat doboru mocy grzewczej przyda się zarówno jeśli budujesz nowy dom jak i remontujesz stary. Dzięki niej nie przepłacisz za instalację oraz nie będziesz się martwić o wysokie rachunki za prąd. Odpowiednie dobranie mocy folii grzewczej da gwarancję wysokiego komfortu cieplnego, szybkości nagrzewania pomieszczenia i trwałości systemu, który będzie działał przez długie lata.

Comments are closed.