dofinansowania-oraz-ulgi

Jak szybko zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Pozyskiwanie prądu przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych zyskuje coraz większą popularność. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo korzystne dla środowiska, ale też atrakcyjne ze względu na niskie koszty eksploatacji oraz możliwość zasilania gospodarstwa domowego bądź dowolnego innego obiektu zupełnie darmową energią. Pamiętać jednak trzeba o wydatkach na moduły oraz ich montaż. Z tego względu wiele osób zastanawia się, jak szybko zwróci się inwestycja za prąd ze słońca i czy w ogóle rozwiązanie to jest opłacalne. Wpływ na to ma wiele czynników, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o instalacji paneli słonecznych.

Czy fotowoltaika jest opłacalna?


Fotowoltaika pozwala pozyskać darmowy prąd ze słońca. Jeszcze kilka lat temu na technologię decydowali się jedynie nieliczni przedsiębiorcy. Dziś systemy nie tylko stanowią coraz częstsze rozwiązanie w firmach, ale cieszą się coraz większym zainteresowaniem także wśród osób prywatnych, dysponujących odpowiednią przestrzenią do zamontowania modułów. Wciąż nie brakuje jednak sceptyków, którzy wątpią, czy fotowoltaika jest opłacalna. Perspektywa pozyskiwania darmowej energii elektrycznej wydaje się kusząca, ale jednocześnie niektórych już na starcie zniechęca konieczność samej inwestycji w panele słoneczne oraz ich montaż. Domowa elektrownia słoneczna stanowi niemały wydatek, który w dodatku zwiększa się wraz z rozmiarem całej instalacji. A ta powinna być jak największa, by zapewnić wystarczający i stały dopływ prądu. Inaczej okaże się tylko dodatkowym źródłem energii, a to oznacza konieczność dalszego płacenia za prąd oraz oddalanie się terminu, kiedy zwróci się fotowoltaika. Średni koszt instalacji w przypadku domów mieszkalnych wynosi około 20 tysięcy złotych. Trzeba jednak wiedzieć o możliwości skorzystania z preferencyjnych kredytów, a nawet dofinansowań. Unia Europejska oraz inne proekologiczne organizacje aktywnie wspierają chętnych do korzystania z tego rozwiązania. Jeśli chcemy przybliżyć moment, kiedy zwróci się fotowoltaika, warto zorientować się jakie programy lokalne, rządowe lub europejskie obowiązują w danym czasie na terenie naszego zamieszkania.

Po ilu latach panele fotowoltaiczne się zwracają?


Efektywność instalacji fotowoltaicznej zależy nie tylko od wielkości systemu, ale także od jego właściwego ulokowania. Poziom dziennego nasłonecznienia różni się w zależności od zamieszkiwanego regionu. Dlatego, jak szybko zwraca się inwestycja w fotowoltaikę, znaczenie ma także skierowanie modułów w odpowiednim kierunku, a także umieszczenie ich w miejscu, w którym w ciągu dnia pada jak najmniej cienia. Większe możliwości mają osoby posiadające własny kawałek ziemi. W nieco gorszej sytuacji znajdują się ci, którzy mogą zainstalować panele jedynie na dachu lub ścianie już wybudowanego obiektu. Oczywiście, panele fotowoltaiczne skierowane w innym niż południowym kierunku również pozyskują energię, jednak ich efektywność bywa trochę mniejsza, co wydłuża czas tego, po ilu latach panele fotowoltaiczne się zwracają. Jednak i w takiej sytuacji dobrze przemyślana inwestycja wciąż będzie opłacalna, choć w dłuższej perspektywie czasu.

Jak szybko zwróci się inwestycja za prąd ze Słońca?


Kolejna bardzo ważna kwestia to zapotrzebowanie danego domostwa na prąd. Z roku na rok parametr ten wzrasta ze względu na rosnącą liczbę urządzeń, z jakich korzystamy. Zalicza się do tego oświetlenie, sprzęt AGD i RTV, komputery, a także przenośne urządzenia, które wymagają regularnego ładowania. Roczne zużycie prądu wynosi obecnie około 2500 kWh na gospodarstwo domowe składające się z dwóch dorosłych z dwójką dzieci. W przypadku osób mieszkających samotnie wynosi poniżej 1000 kWh. To, jak szybko zwraca się inwestycja w fotowoltaikę, zależy od tego, ile energii elektrycznej zużywa się na co dzień. Im więcej, tym szybciej następuje zwrot. Dzieje się tak, ponieważ rachunki za prąd są wtedy wyższe, a to właśnie ich równowartość oszczędzamy korzystając z darmowej energii elektrycznej.

Kiedy zwróci się fotowoltaika?


Wiedząc już, ile wynoszą nasze roczne rachunki za prąd oraz znając koszt modułów słonecznych zapewniających wystarczającą dla naszych potrzeb ilość energii elektrycznej — najlepiej z nadwyżką — można łatwo obliczyć, jak szybko zwróci się inwestycja za prąd ze słońca. Obecnie średni czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej bez korzystania z dofinansowania wynosi między 6-8 lat Od tego momentu będzie można cieszyć się całkowicie darmową energią elektryczna. Natomiast jeśli skorzystamy z dofinansowania, to jeszcze bardziej skraca się czas, po ilu latach panele fotowoltaiczne się zwracają. Co więcej, zgodnie z polskim prawem można dowolnie dysponować nadwyżką prądu.
Podsumowując wszystko powyższe, od różnych czynników zależy to, jak szybko zwraca się inwestycja w fotowoltaikę. Przeważnie okres ten wynosi około 6-8 lat. Odpowiedź na pytanie, czy fotowoltaika jest opłacalna, w większości przypadków będzie więc twierdząca. Elektrownia słoneczna z pewnością przyniesie zyski. Wymaga to tylko czasu i cierpliwości.

Comments are closed.