Jaka_taryfe_wybrac_1200_675(1)

Jaką taryfę prądu wybrać w domu?

Przeprowadzka lub zakup nowego domu czy mieszkania to stresujący proces, zwłaszcza jeśli przechodzisz go po raz pierwszy. W miarę zbliżania się daty wprowadzenia do nowego lokum lista rzeczy do zrobienia będzie błyskawicznie rosła. Jedną z nich łatwo przeoczyć – to decyzja, obejmująca dostawców mediów i taryfy energetyczne. Warto poświęcić jej odrobinę więcej czasu i przeanalizować różne oferty. Dzięki temu można zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy. Podpowiadamy, jaką taryfę prądu wybrać w mieszkaniu oraz wyjaśniamy, co oznaczają taryfy prądu.

Co to są taryfy energetyczne?

Taryfa energii elektrycznej określa, ile trzeba zapłacić za kilowatogodzinę (kWh) w określonej porze dnia lub konkretnym dniu. To cennik, według którego wszyscy odbiorcy prądu płacą swoje rachunki. W Polsce funkcjonuje kilka taryf energetycznych – możemy je podzielić m.in. na te przeznaczone dla gospodarstw domowych oraz plany skierowane do firm. Taryfa oznaczana literą G dotyczy odbiorców indywidualnych, taryfy C, B i A przeznaczone są dla przedsiębiorstw zasilanych z sieci o odpowiednio: niskim, średnim i wysokim napięciu, natomiast taryfa R jest skierowana do odbiorców tymczasowych (np. organizatorów wydarzeń kulturalnych czy sportowych). W tym artykule skupiamy się na tym, w której taryfie prąd jest najtańszy w przypadku gospodarstw domowych oraz jaką taryfę energetyczną wybrać dla odbiorcy indywidualnego.

Czytaj także: Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Co oznaczają taryfy prądu?

Taryfy oznaczone literą G dzielą się na cztery grupy. Podział ten zależy od liczby stref i tym samym różnych stawek za energię elektryczną oraz sposobu płatności – klasycznej opłacie za zużycie lub płatnościach w systemie prepaid. Gdy korzystasz z taryfy jednostrefowej, w której cena prądu jest stała przez całą dobę, sprawa nie wydaje się skomplikowana. Jednak taryfy wielostrefowe wymagają już odpowiednich analiz zużycia energii elektrycznej w poszczególnych porach dnia i pozwalają zwiększyć oszczędności na rachunkach. Jak czytać oznaczenia taryf? Litera G to wskazanie na gospodarstwa domowe, czyli odbiorców indywidualnych, pierwsza cyfra określa limit mocy umownej (maksymalnie 40 kW), natomiast druga cyfra to określenie liczby stref. Jaką taryfę prądu wybrać do domu? Przyjrzyjmy się wszystkim wariantom.

Taryfa G11

To jedna z najpopularniejszych taryf energetycznych w naszym kraju. Inaczej nazywana jest jednostrefową lub całodobową. Wyróżnia się tym, że bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia, cena energii elektrycznej nie ulega zmianie. Nie musisz zastanawiać się, w której taryfie prąd jest najtańszy i czy właśnie korzystasz z droższej, czy tańszej energii.

Taryfa G12

Również bardzo popularny wariant, charakteryzujący się dwustrefowością – stawka za energię elektryczną zmienia się w zależności od określonej pory dnia. Niższa cena prądu obowiązuje w tym planie przede wszystkim nocą, podczas tzw. doliny nocnej. Kilka godzin tańszej energii jest wyznaczonych również w ciągu dnia. To na przykład godz. od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00. Taryfa ta umożliwia planowanie zużycia prądu, poprzez wykorzystywanie tańszej energii. Można np. ładować w nocy poszczególne urządzenia czy włączać pranie przed porannym wyjściem do pracy.

Taryfa G12W

Litera W, którą znajdziemy w nazwie tej taryfy, oznacza weekend. To opcja, która działa na podobnych warunkach, co taryfa G12. Również jest dwustrefowa, tyle że dodatkowo zapewnia niższą stawkę energii elektrycznej w weekendy oraz święta. G12W jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które soboty i niedziele spędzają zazwyczaj w domu, robiąc pranie, gotując, sprzątając i korzystając z różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. Wariant weekendowy w skali całego roku może przynieść gospodarstwu domowemu znaczne oszczędności. Jeśli więc zastanawiasz się, jaką taryfę prądu wybrać w mieszkaniu, w którym często przebywasz w dni wolne, to opcja G12W jest warta uwagi.

Taryfy energetyczne G11P lub G11E

Dzięki temu rozwiązaniu możesz płacić za prąd w systemie przedpłatowym. Wymaga ono jednak instalacji innego licznika, niż w przypadku wcześniej wymienionych wariantów. Energia elektryczna kupowana jest z góry – możesz wykorzystać jej tyle, ile zapłaciłeś. W tej opcji również decydujesz pomiędzy taryfą jedno- a dwustrefową.

Jaką taryfę prądu wybrać w domu?

Ostateczna odpowiedź zależy od Twoich indywidualnych preferencji, nawyków i stylu życia. Jeśli nie chcesz zastanawiać się nad wysokością opłat w poszczególnych porach dnia, wybierz taryfę G11 i ciesz się stałą stawką przez całą dobę. W sytuacji, w której chcesz poszukać oszczędności w domowym budżecie, świetnym rozwiązaniem będą taryfy energetyczne dwustrefowe. Idealnie sprawdzą się one, gdy większość dnia spędzasz poza mieszkaniem. Natomiast, jaką taryfę energetyczną wybrać, jeśli obowiązki domowe wykonujesz głównie w weekendy? Najlepszym wariantem będzie w takiej sytuacji plan G12W, który zapewni tańszą prąd w dni wolne od pracy. W każdym z tych przypadków możesz rozważyć również propozycję płatności za energię elektryczną w systemie prepaid. Pozwala ona w wygodny sposób kontrolować zużycie prądu, ale trzeba zaznaczyć, że nie wszyscy sprzedawcy posiadają ją w swojej ofercie.

Wylicz koszt instalacji grzewczej w swoim domu za pomocą kalkulatora Termofol!

Comments are closed.