odliczenie-ulgi-termomodernizacyjnej

Kompensacja mocy biernej – czym jest i jak wpływa na wysokość rachunków za energię?

Większość odbiorców zasilających mieszkania, gospodarstwa rolne oraz przedsiębiorstwa energią z fotowoltaiki nie zdaje sobie sprawy z ponoszenia dodatkowych kosztów, za które odpowiada moc bierna pojawiająca się w domowej lub firmowej instalacji. Jeśli, analizując swoją fakturę za prąd, doszukałeś się kolejnej, niezrozumiałej pozycji obarczonej kwotą do zapłaty, ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, czym jest energia bierna, co sprawia, że jest niezbędna, jak może wpływać na opłaty za prąd i dlaczego kompensacja mocy biernej w domu jest niezbędna.

Wyższy rachunek za prąd – z czego to wynika?

Dobrze zaprojektowana i prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna to gwarancja wymiernych oszczędności dla każdego, kto zdecyduje się na budowę własnej elektrowni słonecznej. Może jednak dojść do sytuacji, w której po zainstalowaniu paneli słonecznych na dachu lub gruncie, wzrosną koszty związane z dystrybucją energii. Czynnikiem, który za to odpowiada, nie są bynajmniej uszkodzone lub nieprawidłowo działające panele, a właśnie energia bierna, niezbędna do prawidłowego działania instalacji.

Co to jest energia bierna?

Pozwalająca obniżyć koszty zużycia kompensacja mocy biernej skupia się oczywiście na energii niewykorzystywanej do pracy urządzeń elektrycznych. Bierna energia dzieli się pobraną (indukcyjną) oraz oddaną (pojemnościową). Pierwsza z nich pobierana jest przez urządzenia wykorzystujące zjawisko indukcji: piece indukcyjne, transformatory czy oświetlenie LED. Energia pojemnościowa jest oddawana do sieci – nie oznacza to jednak, że jest ona bezpłatna.

Kiedy moc bierna pojawia się na fakturze?

W obwodzie elektrycznym zawsze występują trzy rodzaje energii: czynna, bierna oraz pozorna. Moc czynna zamieniana jest na pracę użytkową – jest więc niezbędna do prawidłowego działania urządzeń elektrycznych. Moc bierna to z kolei energia występująca pomiędzy źródłem energii, a jej odbiornikiem. Z kolei moc pozorna stanowi wektorową sumę energii czynnej i biernej.

Błędem jest myślenie, że opłaty za moc bierną dotyczą wyłącznie dużych firm oraz gospodarstw domowych korzystające z instalacji o wysokiej mocy. Tego rodzaju opłata może pojawić się na rachunku każdego prosumenta – często wiąże się ona np. ze zmianą dostawcy energii, przyjęciem nowego sposobu rozliczania czy wymianą licznika po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych.

Opłaty wynikające z przekroczenia limitów poboru mocy biernej, mogą stanowić nawet 1/3 wartości całej faktury za energię. Wydatków tych można jednak uniknąć – metodą na obniżenie wysokości opłat jest efektywna kompensacja mocy biernej w domu lub firmie.

Zobacz też: Czy fotowoltaika ogrzeje dom?

Kompensowanie mocy biernej sposobem na obniżenie rachunków

Jeśli po uważnej analizie rachunków za prąd stwierdzisz zwiększenie opłat ze względu na zbyt duży przesył energii biernej, podejmij działania zmierzające do jego ograniczenia. Najprostszym rozwiązaniem jest inwestycja w kompensator mocy biernej, czyli specjalne urządzenie służące do równoważenia energii biernej pobieranej przez urządzenia elektryczne (odbiorniki) energią o takiej samej lub zbliżonej wartości, jednak o przeciwnym zwrocie.

Warto dodać, że kompensowanie energii indukcyjnej odbywa się za pomocą specjalnych kondensatorów, natomiast kompensacja mocy biernej pojemnościowej wymaga zastosowania urządzeń określanych jako dławiki kompensacyjne. Efektem tego procesu jest brak konieczności przesyłania mocy biernej od wytwórcy do odbiorcy, co pozwala zredukować koszty związane z dystrybucją energii.

Moc bierna – dlaczego jej ograniczanie jest konieczne?

Przesyłanie dużych ilości energii biernej to nie tylko problem wysokich rachunków za prąd, ale również ograniczania przepustowości sieci elektrycznych i powstawania dodatkowych strat energii czynnej. Kompensowanie mocy biernej obniża opłaty za energię, ponieważ zapobiega przekraczaniu limitów, którymi dostawcy energii rekompensują sobie straty energii w transformatorach i urządzeniach odbierających.

Kompensacja mocy biernej – zleć to specjalistom

Zarówno projekt i wykonanie instalacji fotowoltaicznej, jak i systemu umożliwiającego kompensowanie mocy biernej, należy zlecić ekspertom, którzy dopasują parametry niezbędnych urządzeń oraz ich funkcjonalność do specyfiki danego systemu i zapotrzebowania inwestora. Szacuje się, że odpowiednio dobrany kompensator mocy biernej to inwestycja, która może zwrócić się nawet w okresie 1 roku od jego instalacji i będzie on tym krótszy, im wyższe dopłaty do rachunków generuje energia bierna.

Warto jednak zdać sobie sprawę, że aby kompensacja mocy biernej pojemnościowej lub indukcyjnej była możliwa, w kosztorysie należy ująć nie tylko zakup samego urządzenia, ale także jego montaż oraz ewentualny serwis. Warto więc porównać kilka ofert i wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do własnych potrzeb.

Chcesz obniżyć wysokość rachunków za prąd? Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej lub masz już panele i interesuje Cię kompensacja mocy biernej w domu, firmie lub gospodarstwie rolnym? Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy Ci zaproponować.

Comments are closed.