odliczenie-ulgi-termomodernizacyjnej

Pożar instalacji fotowoltaicznej – jak zminimalizować jego ryzyko?

W ostatnich latach w Polsce panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić – oprócz tego, że inwestycja zwróci nam się po pewnym czasie z nawiązką, zyskujemy nieco większą niezależność i przyczyniamy się do dbania o środowisko, w którym żyjemy. Mimo to wiele osób rozważających taką inwestycję zastanawia się, jakie jest ryzyko pożaru paneli fotowoltaicznych i jakich szkód możemy się spodziewać podczas takiego wypadku. Najczęstszą obawą okazuje się nie tylko uszkodzenie instalacji, ale również budynku, co wiąże się z wysokimi kosztami przeznaczonymi na remont. Z tego też powodu warto dowiedzieć się, jakie są najczęstsze przyczyny pożaru paneli i jak uniknąć pożaru instalacji fotowoltaicznej. 

Jakie jest ryzyko pożaru paneli fotowoltaicznych i czy powinniśmy się go obawiać?

Jako że instalacje fotowoltaiczne w Polsce wciąż są stosunkowo nowym rozwiązaniem, nie mamy jeszcze statystyk mówiących o pożarach tego typu rozwiązań. Dlatego też, zastanawiając się, jakie jest ryzyko pożaru paneli fotowoltaicznych, warto zwrócić uwagę na badania przeprowadzone przez TÜV Rheinland we współpracy z Instytutem Fraunhofera, które zajmują się certyfikowaniem poszczególnych rozwiązań oraz badaniami nad wdrażaniem ich do przemysłu. Według wspomnianych badań pożar instalacji fotowoltaicznej należy do niezwykle rzadkich zjawisk, których częstotliwość występowania możemy mierzyć w jednej dziesiątej procenta. 

Aby lepiej zobrazować bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych, warto również zapoznać się ze statystkami Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. W 2019 roku według zebranych danych w Polsce doszło do ponad 150 tys. pożarów, z czego przeszło 30 tys. dotyczyło budynków mieszkalnych. Aż 18% pożarów w budynkach mieszkalnych wynikało z przestarzałej instalacji elektrycznej, która mimo coraz większego obciążenia nie jest wymieniana na nowszą. Porównując obydwa przypadki, pożar instalacji fotowoltaicznej należy do niezwykle rzadko spotykanych wypadków i w większości przypadków możemy bardzo łatwo zminimalizować jego ryzyko. 

Zobacz: fotowoltaika dla domu.

Przyczyny pożaru paneli fotowoltaicznych – na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Wbrew pozorom przyczyny pożaru paneli rzadko kiedy wynikają z czynników zewnętrznych, takich jak wyładowania atmosferyczne czy niesprzyjająca pogoda. Najczęściej powodem okazują się błędy montażowe lub projektowe. Z tego powodu zastanawiając się, jak uniknąć pożaru instalacji fotowoltaicznej, warto przede wszystkim zdecydować się na wybór rzetelnej firmy, która zajmie się zarówno wykonaniem projektu, jak i montażem. Niestety wiele osób wciąż popełnia błąd, decydując się na skorzystanie z usług firmy fotowoltaicznej, która oferuje najniższe ceny i nie udziela gwarancji na montaż modułów.

Błędy montażowe, które należą do najczęstszych przyczyn pożaru paneli, zazwyczaj polegają na nieodpowiednim doborze i zainstalowaniu takich komponentów jak kable, falownik czy zabezpieczenia elektryczne. Ponadto z dużym ryzykiem wiąże się także niedbały montaż, czyli brak odpowiedniego dokręcenia wszystkich śrub, zadbania o uziemienie czy niestaranne rozplanowanie i poprowadzenie przewodów. Dlatego też większości pożarów można uniknąć poprzez wybór firmy montującej moduły fotowoltaiczne, która wyróżnia się doświadczeniem oraz dużą wiedzą i starannością podczas wykonywanych prac.

Regularne prace serwisowe jako sposób na zminimalizowanie ryzyka pożaru paneli 

Decydując się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, powinniśmy również pamiętać o tym, jak ważne okazują się regularne usługi serwisowe. Z tego też powodu, kiedy zastanawiamy się, jak uniknąć pożaru instalacji fotowoltaicznej, warto zdecydować się na skorzystanie z usług firmy, która oprócz montażu modułów zajmuje się także ich serwisem. Wówczas zyskamy pewność, że tego typu prace będą przeprowadzane z należytą starannością i zapewnią nam sprawność oraz bezpieczeństwo całej instalacji.

Zobacz: fotowoltaika dla firm.

Comments are closed.