Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu? Porównujemy dzienne zużycie prądu kominka do innych sprzętów domowych

Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu? Porównujemy dzienne zużycie prądu kominka do innych sprzętów domowych

Kominki elektryczne zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Osoby, które myślą o zakupie tego urządzenia zastanawiają się jednak, czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu? W tym artykule odpowiemy na pytania, dotyczące tego, ile faktycznie energii zużywa ten sprzęt i jakie koszty w związku z jego użytkowaniem poniesiemy. Zapraszamy do lektury! 

Spis treści:

  1. Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu?
  2. Ile prądu zużywa kominek elektryczny?
  3. Miesięczne i roczne zużycie prądu
  4. Podsumowanie

Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu?

W dzisiejszych czasach, gdy poszukujemy efektywnych i ekologicznych źródeł ciepła, kominki elektryczne stają się coraz popularniejsze. Chociaż ten rodzaj kominka jest wygodnym i estetycznym rozwiązaniem, zarówno w domu czy też w mieszkaniu, to większość osób zwleka z jego zakupem, bo nurtują ich dwa podstawowe pytania Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu? Czy nie oznacza on jednocześnie wysokiego dziennego zużycia prądu? Odpowiedź może Cię zaskoczyć – kominki elektryczne są zazwyczaj energooszczędne.

Jak sprawdzić co pobiera dużo prądu?

Aby zorientować się, co w naszym domu pobiera dużo prądu, warto przyjrzeć się poszczególnym urządzeniom. Oprócz kominka to również grzejniki elektryczne, ekspresy do kawy, telewizory, piekarniki czy nawet małe urządzenia, takie jak farelki, mają swoje miejsce w codziennym zużyciu energii. Jak więc ocenić, ile prądu zużywa grzejnik elektryczny czy też ile prądu zużywa ekspres do kawy? Kluczem jest zrozumienie ich mocy i czasu użytkowania.

Aby dowiedzieć się ile Twoja suszarka, lodówka czy pralka zużywa prądu musisz poszukać tej informacji na jego tablicy znamionowej lub w instrukcji. Moc urządzenia będzie podana w watach (W) lub kilowatach (kW). Ta informacja pozwoli Ci łatwo obliczyć koszt użytkowania. Dzięki temu zdasz sobie sprawę, ile tak naprawdę płacisz za pracę poszczególnych urządzeń. Możesz się bardzo zdziwić, bo okazuje się, że na przykład koszt oświetlenia domu jest bardzo niski w porównaniu do, chociażby pracy pralki czy lodówki.

Dzienne zużycie prądu – jak to obliczyć?

Aby obliczyć dzienne zużycie prądu kominka elektrycznego (i w zasadzie każdego urządzenia elektrycznego), należy skorzystać ze wzoru:

Zużycie energii urządzenia (kWh)=Moc (kW)×Czas (godziny)

Porównanie z innymi urządzeniami

Ekspres do kawy

Dla niejednego z nas codzienne picie kawy to wręcz rytuał. Jednak, czy wiesz ile prądu zużywa ekspres do kawy? Średniej wielkości domowy, ciśnieniowy ekspres do kawy zużywa 1450 watów. Godzina pracy kosztuje więc 1,3 zł. Widzimy zatem, że urządzenie to ma duże zużycie. Wynika ono z tego, że w ekspresach zainstalowana jest grzałka podgrzewająca wodę, która pobiera sporo energii elektrycznej.

Telewizor

Telewizory LCD czy LED są dziś nieodłączną częścią wyposażenia każdego domu. Sprawdźmy więc, ile prądu zużywa telewizor. Urządzenie o przekątnej ekranu 55 cali pobiera maksymalnie 140 watów energii. Zatem za godzinę oglądania zapłacimy zaledwie 13 groszy!

Piekarnik

Piekarnik to kolejne urządzenie, które może znacząco wpływać na nasze zużycie energii. Czy kominek elektryczny jest równie wymagający? Ile prądu zużywa piekarnik? Piekarnik o klasie energetycznej A+ pobiera około 0,9 kWh energii. Oznacza to, że za godzinę pieczenia zapłacimy 80 groszy.

Farelka

Przyjrzyjmy się teraz, często używanym w chłodniejszych miesiącach, termowentylatorom, Ile prądu pobiera farelka w porównaniu do kominka elektrycznego? Może się okazać, że kominek jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Przeważnie farelki mają moc 2 kWh, a więc godzina ich pracy kosztuje Cię ponad 2 złote.

Lodówka

Bez wątpienia jest to urządzenie, które zużywa najwięcej prądu, ponieważ działa nieustannie przez 24 godziny na dobę. Roczne zużycie średniej wielkości lodówki wynosi około 300 kWh, co oznacza, że za jej funkcjonowanie zapłacisz około 280 złotych.

Ile prądu zużywa kominek elektryczny?

Kominki elektryczne, z racji swojej nowoczesnej konstrukcji, są zaprojektowane z myślą o efektywnym zużyciu energii. Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu? Typowy kominek na prąd zużywa tyle samo energii, co tradycyjna żarówka o tej samej mocy. Dlatego też, jeśli zależy Ci na oszczędzaniu , kominek ten może być rozsądnym wyborem.

Przyjrzyjmy się zatem, ile prądu zużywa kominek elektryczny, zakładając, że jego moc wynosi na przykład 1500 W (1,5 kW), a korzystamy z niego przez 3 godziny dziennie:

1,5 kW×3 godziny=4,5 kWh

Skoro wiemy już, ile prądu zużywa kominek elektryczny w ciągu godziny, to warto obliczyć, ile nas to będzie rzeczywiście kosztowało. Aby to zrobić, zajrzyj do swojego ostatniego rachunku za prąd i spójrz na cenę jednostki prądu, czyli kilowatogodziny (kWh). Obecnie średnia cena energii elektrycznej według Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wynosi 0,94 zł/kWh. Mając tę informację, możesz łatwo obliczyć zużycie prądu przez kominek:

4,5 kWh (zużycie energii przez urządzenie) x 0,94 = 4,23 zł.

Tyle zapłacisz za 3 godziny ogrzewania i działania kominka elektrycznego od firmy Termofol. Czy to dużo? Zależy jak na to spojrzeć. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że kominek elektryczny to nie sprzęt, który używamy przez cały czas, ale tylko przez dany okres. W związku z tym, z pewnością nie jest to urządzenie „prądożerne”.

Należy również pamiętać o tym, że nie wszystkie kominki mają opcję ogrzewania. W przypadku urządzeń, które pełnią wyłącznie funkcje dekoracyjne, zużycie prądu bywa już dwa razy niższe. W takim przypadku koszty są wręcz iluzoryczne.

Miesięczne i roczne zużycie prądu

Aby uzyskać pełen obraz wpływu kominka elektrycznego na Twoje zużycie energii, warto przeanalizować również miesięczne zużycie prądu. Pomnóż dzienne zużycie (4,5 kWh) przez liczbę dni w miesiącu:

4,5 kWh/dzień×30 dni/miesiąc=135 kWh/miesiąc

Podobnie, ile średnio zużywa się prądu dziennie w domu? To zależy od wielu czynników, ale kominek elektryczny może stanowić tylko niewielki procent całkowitego zużycia.

Jeśli zastanawiasz się, ile prądu zużywa grzejnik elektryczny, porównując go do kominka elektrycznego, różnice mogą być znaczące. Zastosowanie kominka jako dodatkowego źródła ciepła może przyczynić się do obniżenia rocznego zużycia prądu. Trzeba być świadomym, że oprócz funkcji grzewczej, kominek elektryczny sprawdza się jako dekoracja. W przypadku grzejnika również jest to możliwe, ale efekt końcowy nie będzie robił takiego wrażenia jak kominek. Pamiętajmy, że grzejnik nie może zmieniać koloru płomienia lub paleniska. Natomiast kominki elektryczne mają taką funkcję.

Podsumowanie

Przyglądając się zużyciu prądu przez poszczególne urządzenia gospodarstwa domowego, można odnieść wrażenie, że wszystkie są energooszczędne. Skąd więc te wysokie rachunki za prąd? Godzinowy koszt pracy piekarnika elektrycznego wynosi, jak już wiemy 80 groszy. Jeśli przyjmiemy, że średnio dziennie piekarnik działa przez 2 godziny, to za jego pracę zapłacimy 1,80 zł. W skali tygodnia będzie to już 18 złotych, a miesięcznie – 72 złote. Nadal nie jest to dużo, prawda? Pomyśl jednak, że takich urządzeń jak piekarnik jest kilka. Gdy je wszystkie zsumujesz, to otrzymasz średnie zużycie prądu w domu i Twój (wysoki) rachunek.

Odpowiadając zatem na pytanie, czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu, możemy stwierdzić, że w porównaniu do niektórych innych sprzętów domowych, kominki te są zazwyczaj energooszczędne.

Pamiętajmy jednak, że efektywność zależy od naszego indywidualnego użytkowania. Warto zastanowić się nad tym, jakie urządzenia naprawdę wpływają na nasze rachunki za prąd i jak możemy świadomie zarządzać dziennym zużyciem energii.

Podejmując świadome decyzje, możemy cieszyć się urokiem kominka elektrycznego, nie martwiąc się jednocześnie o wysokie koszty. Warto pamiętać, że kominek na prąd wcale nie musi pełnić funkcji grzewczej, ale może zwyczajnie działać jako dekoracja. Wówczas jego koszty użytkowania spadną niemal do zera.

Comments are closed.