termo7276_photo_of_woman_using_smartphone_with_open_application_f96c5db1-02e8-4759-901f-82b195d7481d

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem – jak technologia IoT rewolucjonizuje systemy grzewcze w naszych domach?

IoT (ang. Internet of Things) czyli Internet Rzeczy, to sieć urządzeń, wyposażonych w czujniki, oprogramowanie i inne systemy pozwalające na gromadzenie oraz wymianę danych za pośrednictwem sieci. Obecnie do technologii podłączonych jest już ponad 7 miliardów urządzeń, w tym także systemy ogrzewania, czego efektem jest bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym. 

Spis treści:

  1. Inteligentny dom – co to takiego?
  2. Jak sterować ogrzewaniem?
  3. Zdalne sterowanie podłogówką – koszty
  4. Podsumowanie

Inteligentny dom – co to takiego? 

Po tytule i wstępie artykułu wiemy już, że systemy grzewcze mogą być wyposażone w technologię IoT. Jednakże nasuwają się pytania, dotyczące tego, jak to jest możliwe i w jaki sposób dochodzi do wymiany danych między urządzeniami codziennego użytku, a przede wszystkim tych, odpowiedzialnych za ogrzewanie naszych domów lub mieszkań. 

Dzięki IoT możemy cieszyć się wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami, którym jest między innymi tak zwany dom inteligentny (ang. Smart Home). To koncepcja, według której każde urządzenie znajdujące się w domu – od gniazdka elektrycznego, przez lodówkę, aż po ogrzewanie – jest podłączone do globalnej sieci. Wobec tego działaniem wszystkich wspomnianych urządzeń można sterować za pomocą odpowiedniej aplikacji na telefonie czy tablecie.

Podłączenie urządzeń RTV i AGD do internetu jeszcze bardziej poszerza możliwości Smart Home, umożliwiając sterowanie nimi praktycznie z każdego miejsca na Ziemi. W ten sposób zawsze będziemy pewni, że żelazko jest wyłączone, a lodówka zamknięta. Jak się to ma do ogrzewania podczerwienią? 

W systemach grzewczych wykorzystujących IoT stosowane są czujniki mierzące temperaturę, wilgotność i inne ważne parametry. Aktuatory to elementy wykonawcze, które mogą regulować pracę systemu na podstawie odczytów z czujników. Dodatkowo, znajdują się w nich małe procesory i oprogramowanie, które przetwarzają dane z czujników, podejmują decyzje oraz wykonują wszelkie polecenia. Producent systemów może zdalnie monitorować ich stan, oferować aktualizacje oprogramowania, a nawet diagnostykę i rozwiązywanie problemów, co zwiększa wygodę użytkownika. Dzięki temu użytkownicy otrzymują powiadomienia i raporty, dotyczące zużycia chociażby energii.

Podłączenie naszego systemu grzewczego do Smart Home sprawi, że już nigdy nie będziesz musiał martwić się o ciepło domowego ogniska, chociażby podczas Twojej nieobecności w domu, ale i home office. Dzięki loT możesz bez wstawania od biurka zapewnić sobie idealną temperaturę do pracy. Z perspektywy użytkownika, który nigdy nie miał do czynienia z tego rodzaju technologią, to wręcz magia. Prawdą jest, że bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym było możliwe już jakiś czas temu. Dopiero teraz jednak ta technologia rozwinęła się na tyle, że może z powodzeniem wejść pod dachy naszych domów. Smart Home powoli staje się wręcz standardem. 

Jednakże, inteligentne sterowanie ogrzewaniem nie musi odbywać się koniecznie za pomocą dedykowanej aplikacji. Istnieją również inne sposoby, o czym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jak sterować ogrzewaniem? 

Wyobraź sobie zimowy dzień. Na zewnątrz jest mroźnie, wieje mocny wiatr i pada śnieg, a Ty właśnie wracasz z pracy. Jedyne, o czym wtedy myślisz, to ciepły dom. Przypominasz sobie jednak, że zwykle wyłączasz ogrzewanie na dzień, żeby nie marnować ciężko zarobionych pieniędzy. Wizja więc przytulnego domu oddala się, ponieważ zanim Twój dom ponownie osiągnie odpowiednio komfortową temperaturę, minie przynajmniej godzina. 

Teraz wizualizacja tej samej sytuację, ale z jednym ważnym szczegółem – posiadasz Smart Home. Nie musisz już czekać, aż Twój system grzewczy nagrzeje mieszkanie. Wystarczy, że otworzysz odpowiednią aplikację na swoim smartphonie i znajdziesz w niej opcję sterowania ogrzewaniem. Dzięki nowoczesnym termostatom Termofol, które podłącza się do sieci domowej, możesz zdalnie ustawiać temperaturę. Wiesz, że wrócisz za godzinę, więc wbijasz temperaturę na przyjemne 22 stopnie. Termoregulator reaguje natychmiast i wysyła polecenie do folii grzewczych, aby zaczęły pracować nad dogrzaniem wybranych przez Ciebie pomieszczeń. Gdy przyjeżdżasz, Twoje mieszkanie lub Twój dom wita Cię ciepłą atmosferą. 

Inteligentne domy mogą zasadniczo sterować każdym rodzajem ogrzewania, ale żadne inne nie współpracuje z tą technologią tak efektywnie jak folie na podczerwień. Powód jest bardzo prosty. To jedyny system grzewczy dostępny na rynku, który w rekordowo krótkim czasie jest w stanie ogrzać całe pomieszczenie. Jednak inteligentny dom niekoniecznie wymaga korzystania z aplikacji na smartfona. Możemy podłączyć cały dom do popularnych asystentów głosowych, takich jak Google Assistant czy Amazon Alexa, co jeszcze bardziej ułatwia sterowanie systemem cieplnym.

Nie mniej ważną funkcją jest także programowanie. Z poziomu aplikacji można wygodnie zaprogramować system grzewczy, aby automatycznie włączał i wyłączał ogrzewanie zgodnie z harmonogramem domowników. Może ktoś zapytać – a komu to potrzebne? Jak już wiemy, jedną z głównych i bardziej charakterystycznych cech ogrzewania folią na podczerwień jest jej szybkość nagrzewania. Programując ogrzewanie tak, aby włączało się godzinę przed powrotem domowników, oszczędzasz sporą sumę pieniędzy. Kiedy dom jest pusty, system obniża temperaturę o kilka stopni, co pozwala uniknąć ogrzewania pustych pomieszczeń. Gdy domownicy wracają, temperatura w domu jest już taka, jaką sobie wymarzysz.

Zdalne sterowanie podłogówką – koszty 

Podłączanie wszystkich urządzeń do Smart Home jest na razie kosztowne, ale istnieją sposoby, aby zrobić to nie nadwyrężając zbytnio Twojego portfela. Inwestując w ogrzewanie podczerwienią, warto zakupić termoregulator z możliwością podłączenia do sieci Wi-Fi. Dzięki temu sterowanie podłogówką może odbywać się z poziomu aplikacji, z każdego miejsca na świecie — dokładnie tak jak w pełnoprawnym Smart Home.

Koszt termoregulatora z modułem Wi-Fi jest nieco wyższy niż standardowego sterownika, ale jest na tyle niski, że praktycznie każdy właściciel domu jednorodzinnego może sobie na niego pozwolić. A jego funkcje pozostają dokładnie takie same, jak w systemie inteligentnego domu. Można zaprogramować harmonogram i sterować nim na odległość. To rozwiązanie sprawdzi się między innymi w domkach letniskowych. Będąc jego właścicielem, możliwość zdalnego włączenia ogrzewania jest wręcz nieoceniona.

Podsumowanie 

Zastosowanie termoregulatorów z modułem Wi-Fi rozszerza możliwości systemu grzewczego na podczerwień praktycznie do poziomu znanego ze Smart Home. Wysokie koszty inteligentnego domu sprawiają, że choć jest to rzadkość na polskim rynku, to sytuacja z roku na rok się zmienia. Dzięki termoregulatorom firmy Termofol Twój dom może już teraz stać się niezwykle nowoczesny i funkcjonalny.

Marzy Ci się zdalne sterowanie ogrzewaniem? Szczegóły na temat wspomnianych termoregulatorów z Wi-Fi i pozostałych urządzeń możesz omówić z naszymi specjalistami, którzy udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania. Zachęcamy także do odwiedzenia naszego sklepu internetowego, gdzie zapoznasz się z ofertą dostępnych termoregulatorów.

Comments are closed.