Jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju?

Sprawny system ogrzewania stanowi jedną z najważniejszych instalacji w domu lub mieszkaniu. Pełnia sezonu zimowego bez litości obnaża wszelkie słabości instalacji grzewczej. Poleganie wyłącznie na jednym źródle ciepła może okazać się nieprzyjemne w skutkach. Dlatego już teraz warto zaopatrzyć się w wydajne grzejniki podłączane do sieci elektrycznej, które mogą pełnić funkcję pomocniczą lub służyć do ogrzania wszystkich pomieszczeń. Dziś podpowiemy, jak wybrać grzejnik elektryczny do pokoju mieszkalnego. Jakie parametry urządzenia należy wziąć pod uwagę?

Grzejniki elektryczne do pokoju – jakie kryteria wpływają na decyzję zakupową?

Decyzję, jaki grzejnik elektryczny okaże się najlepszy, należy poprzedzić dokładną analizą specyfikacji technicznej i uwarunkowań konkretnej przestrzeni. W ofertach producentów znajdziemy liczne wersje urządzeń, które nie zawsze odpowiadają specyficznym potrzebom klienta. O rodzajach grzejników elektrycznych powiemy więcej w dalszej części artykułu. Teraz skupmy się na kilku kryteriach technicznych wymagających świadomego rozważenia przed zakupem.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad mocą sprzętu. Na to, jaki grzejnik elektryczny do pokoju wybierzemy, powinno mieć wpływ zestawienie kubatury pomieszczeń do ogrzania z informacjami przygotowanymi przez producenta urządzenia. Każdy grzejnik posiada etykietę wskazującą jego moc maksymalną. Spotkamy się tutaj z wartościami rzędu 500W, 1000W lub 2000W. Złota zasada głosi, że na każde 15 m2 powierzchni warto przeznaczyć 1000W mocy grzejnika. Łatwo zatem policzyć, ile mocy przełoży się na efektywne ogrzanie domu lub mieszkania.

Najlepsze grzejniki elektryczne do pokoju posiadają wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym użytkowanie wyczerpuje wszelkie znamiona komfortu i bezpieczeństwa. Jedną z najważniejszych staje się precyzyjna regulacja temperatury za pomocą panelu LCD i aplikacji mobilnej. Wiele grzejników działa w sposób autonomiczny, dostosowując intensywność pracy do panujących warunków. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać grzejnik elektryczny, rekomendujemy korzystanie z nowoczesnych rozwiązań sprzętowych. Inwestycja w sprzęt z wyższej półki skutkuje niższymi rachunkami za prąd i ponadprzeciętną wygodą.

Szukasz nowoczesnych rozwiąząń? Sprawdź ceramiczne panele grzewcze.

Grzejnik elektryczny do pokoju – rodzaje grzejników dostępnych na rynku

Przejdźmy teraz do zwięzłego omówienia najpopularniejszych rodzajów grzejników elektrycznych, jakie można spotkać w ofertach różnych producentów. Z pewnością każdy słyszał o grzejnikach olejowych. Kilkadziesiąt lat obecności na rynku zrobiły swoje – rozpoznawalność grzejników olejowych sięga zenitu, co owocuje rosnącą liczbą dostępnych modeli i rozmiarów. Grzejnik olejowy jest metalową, solidną konstrukcją wypełnioną w środku olejem. Podłączenie do gniazdka 230V uruchamia ogrzewanie cieczy, po czym ciepło powoli rozprzestrzenia się po pokoju. Grzejniki olejowe chwalone są za długie utrzymywanie temperatury po odłączeniu zasilania. Krytyka skupia się na odwrotności tej cechy – dość długie nagrzewanie oleju. Olejowy grzejnik elektryczny do pokoju najlepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach o dobrej termoizolacji.

Stałą pozycją cieszą się farelki. Ten drugi rodzaj grzejnika elektrycznego wykorzystuje wbudowany wentylator, który rozprowadza nagrzane w spiralce powietrze po całym pomieszczeniu. Wydajność termowentylatorów pozostawia jednak wiele do życzenia. Jeśli chcemy ogrzać wybraną część pokoju (np. biurko), farelka spełni swoją funkcję. Nie poradzi sobie jednak z zapewnieniem komfortu termicznego w całym pokoju. Nawet jeśli uda się ogrzać pomieszczenie, temperatura zacznie się szybko obniżać natychmiast po wyłączeniu termowentylatora.

Na rynku spotkamy niekiedy oferty grzejników ceramicznych i grzejników na podczerwień. Grzejniki ceramiczne pozostają bezkonkurencyjne w kwestii utrzymywania ciepła, jednak zużywają stosunkowo duże ilości energii elektrycznej podczas wstępnego nagrzewania płyty. Grzejniki na podczerwień górują pod względem estetycznym. Niestety to samo można powiedzieć o ich cenie – są nieco droższe od pozostałych, wymienionych tu opcji.

Kolejnym rodzajem urządzenia grzewczego pozostają grzejniki konwektorowe, które umożliwiają szybkie zwiększenie temperatury w pokoju. Konwektorowy grzejnik elektryczny opiera swoje działanie na zjawisku konwekcji. Chłodniejsze masy powietrza podlegają zassaniu do wnętrza grzejnika, gdzie zostają nagrzane i rozprowadzone po pomieszczeniu. Konwektorowe grzejniki elektryczne do pokoju umożliwiają szybkie podniesienie temperatury. Na uwagę zasługuje ich niska cena i ogromne możliwości personalizacji ustawień. Niewielka waga sprawia, że urządzenia konwektorowe można polecić jako uzupełniającą instalację grzewczą do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych.

Podsumowanie

Po zestawieniu wszystkich czynników razem, grzejniki konwektorowe oferują największą wartość dodaną za niewielkie pieniądze. Rekomendujemy wybór urządzeń wyposażonych w precyzyjny wyłącznik czasowy, programator tygodniowy, zabezpieczenia przed przegraniem i optymalny stopień ochrony przed wilgocią. Grzejniki konwektorowe doskonale sprawdzają się we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach użytkowych, takich jak pokój gościnny, sypialnia, czy domowe biuro. Minimalizują koszty zużycia energii, zachowując przy tym wysoką wydajność cieplną w całym, wieloletnim cyklu życia.

Zastanawiasz się nad ogrzewaniem podłogowym w Twoim domu? Odpowiedzi na wszelkie pytania znajdziesz w kompendium wiedzy.

Comments are closed.