Kominek-i-system-grzewczy-TERMOFOL

Kominek i system grzewczy TERMOFOL

W wielu domach wolnostojących można zaobserwować obecność kominka. Niezależnie od szczegółowych parametrów konstrukcyjnych, kominki są elementem estetycznym i uprzyjemniającym spędzanie czasu mieszkańcom. Kominki wykorzystuje się w ogólnych celach grzewczych, a nie jedynie w celu umilenia długich zimowych wieczorów. Aktualne przepisy prawne nie pozwalają na to, aby kominek był jedynym systemem grzewczym w budynku. Jest to dodatkowe źródło ciepła, które powinno być odpowiednio wkomponowane w cały system grzewczy w domu, aby użytkownik mógł osiągać korzyści w zarządzaniu kosztami ogrzewania przez cały rok.

Często spotykane są dziś kominki opalane drewnem, które oprócz funkcji dekoracyjno-estetycznej spełniają też rolę dodatkowego źródła ciepła dla domu. Trudno nie zgodzić się tutaj ze stwierdzeniem, że drewno jest obecnie najtańszym surowcem opałowym na rynku. Jeśli chodzi o moc grzewczą takiego rozwiązania, to najmniej efektywne są kominki otwarte, ponieważ tracą one większość ciepła odpływającego przez szyb kominowy. W rezultacie generują około 20% energii cieplnej dostępnej dla ogrzania budynku. Tego rozwiązania nie można zatem uznać za wydajne nawet mimo tego, że korzystanie z tej formy ogrzewania jest wyjątkowo przyjemne dla siedzących blisko kominka.

Innym rozwiązaniem jest budowa kominka z wkładem żeliwnym, co wpływa na większą wydajność cieplną w ogrzewaniu pomieszczenia. System ten pozwala bowiem wykorzystać od 70% do 80% wytworzonej energii cieplnej, ogrzewając przy tym jedno pomieszczenie. Ogień jest tutaj widoczny przez żaroodporną szybę, a więc osoby są odgrodzone od źródła ciepła także dla celów bezpieczeństwa. Podobną funkcje spełniają również piece wolnostojące w przeważającej mierze zbudowane z żeliwa, gwarantujące wydajność cieplną na poziomie około 70% wytworzonej energii. Są one łatwiejsze w montażu od kominków, ale ich obudowa nagrzewa się do wysokich temperatur, więc stwarzają ryzyko poparzenia przy nieuważnym kontakcie.

Wykorzystanie kominków w celach energetycznych wiąże się z podłączeniem przewodów powietrznych, dzięki którym wytworzone ciepło jest rozprowadzane w kierunku różnych pomieszczeń w domu. Instalacja jest montowana w taki sposób, by ograniczyć ryzyko przedostania się wewnątrz pokoju czy innego pomieszczenia zbyt gorącego powietrza (najczęściej w tym celu montuje się tzw. układ by-pass). Instalacja pozwala na szybkie i w miarę równomiernie dostarczenie ciepła do poszczególnych pomieszczeń wewnątrz domu.

Optymalne wykorzystanie ciepła z kominka grzewczego

Firma Termofol pracowała wiele lat nad rozwiązaniami umożliwiającymi dobre wykorzystanie ciepła generowanego przez różne rodzaje komików, a wszystko po to, by zaspokajać rosnące wymagania i potrzeby klientów. Systemy Termofol wymagają wykorzystania termostatów, aby możliwe było optymalizowanie kosztów zarządzania ogrzewaniem. Sterowanie wytwarzaniem ciepła przez termostat pozwala bowiem na automatyczne odłączenie ogrzewania, gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie poziom 20 stopni Celsjusza. W przypadku pracy kominka termostaty szybko wyłączą system grzewczy, gdy temperatura wzrośnie w sposób gwałtowny w krótkim czasie. Technologia wykona stosowne obliczenia znacznie lepiej i dokładniej niż człowiek.

Termostat oddalony od kominka – ogrzewanie z kominka

W tradycyjnych systemach centralnego ogrzewania wykorzystuje się regulator umieszczony w reprezentacyjnym miejscu w domu, podczas gdy system grzewczy opracowany przez firmę Termofol ma charakter zdecentralizowany. Regulatory funkcjonujące w oparciu o najnowszą technologię pracują w trybie dobowym bądź też tygodniowym i mogą być regulowane osobno dla każdego z ogrzewanych pomieszczeń w domu. System precyzyjnie doprowadzi do osiągnięcia pożądanej przez użytkownika temperatury, zgodnie z preferencjami domowników. Istotna jest tutaj lokalizacja samego termostatu, ponieważ zaleca się, by był on zamontowany w odległości 1,2 m od poziomu podłogi, w dostępnym miejscu, a co najważniejsze – z daleka od źródeł przeciągów (drzwi i okien), a także od źródeł ciepła takich, jak kominki czy miejsca nasłonecznione. W takich warunkach odczyty temperatury są najbardziej precyzyjne oraz nie są zaburzone. Jest to rozwiązanie skuteczniejsze niż umieszczenie termostatu głównego przy centralnym ogrzewaniu zazwyczaj w salonie. W przypadku tego ostatniego podwyższenie temperatury w pomieszczeniu może bowiem negatywnie wpłynąć na precyzję odczytu temperatury. Kominki są przecież najczęściej instalowane właśnie w salonie.

Firma Termofol oferuje klientom rozbudowany asortyment systemów oraz dedykowanych produktów grzewczych. Jednym z najbardziej zaawansowanych jest model termostatu Termofol WiFi pozwalający na zdalne sterowanie pracą urządzenia, a więc i temperaturą we wszystkich pomieszczeniach w domu.

Comments are closed.