Fotowoltaika
- korzyści

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Poznaj korzyści, jakie wiążą się z inwestycją we własną instalację fotowoltaiczną.

Fotowoltaika – korzyści dla domu

Fotowoltaika to dziedzina zajmująca się przekształcaniem energii słonecznej w elektryczną, wykorzystująca do tego celu różne urządzenia i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Otrzymaną w ten sposób energię można użytkować w dowolny sposób. Liczne zalety fotowoltaiki sprawiają, że branża cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród konsumentów. Wiąże się przede wszystkim z wieloma korzyściami dla osób prywatnych. Jakie konkretnie przynosi fotowoltaika korzyści korzystającym?

Fotowoltaika – oszczędność na rachunkach

Bardzo istotna kwestia to ekonomiczne korzyści z fotowoltaiki. Energia słoneczna jest dostępna powszechnie i za darmo. Jedyny większy koszt, jaki musi ponieść właściciel, obejmuje zakup oraz montaż instalacji. Należy przy tym podkreślić, że obecnie w Polsce istnieje wiele programów rządowych czy samorządowych, dzięki którym można otrzymać korzystne dofinansowanie systemu. W ten sposób ogólny koszt projektu zmniejsza się, a korzyści z własnej instalacji fotowoltaicznej są jeszcze większe.

Panele słoneczne pozwalają samodzielnie produkować energię na własne potrzeby. Uniezależnienie się od dostaw prądu z sieci, a w efekcie także cen dostawców stanowi kolejną korzyść, jaką przynosi fotowoltaika. Oszczędność na rachunkach można zauważyć od razu po zainstalowaniu systemu, natomiast całkowity koszt instalacji zwraca się zwykle po kilku latach.

Korzyści z własnej instalacji fotowoltaicznej przez cały rok

Staranie zaprojektowany i indywidualnie dopasowany do gospodarstwa domowego system w pełni realizuje zapotrzebowanie domu na energię. Zazwyczaj pozwala nawet uzyskać prąd nadmiarowy. W takim przypadku odbiorca indywidualny nie musi obawiać się, że owa nadwyżka nie zostanie wykorzystana. Zgodnie z prawem, wytworzony nadmiar można przekazać do sieci, a następnie odebrać z niej 70-80% energii, w zależności od wielkości instalacji. To szczególnie przydatne rozwiązanie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zapotrzebowanie na prąd okazuje się naturalnie wyższe.

Warte podkreślenia są też ekonomiczne korzyści z fotowoltaiki wynikające z bardzo niskich kosztów eksploatacji. Obejmują one w szczególności konieczność regularnego usuwania zanieczyszczeń z paneli, aby mogły one w pełni realizować zadania, przed jakimi stoi fotowoltaika. Oszczędność na rachunkach w tym zakresie jest więc również nie do przecenienia. System nie wymaga konserwacji. Ponadto wydajna, najlepszej jakości instalacja od sprawdzonego producenta zapewnia niezawodne, prawidłowe działanie systemu przez wiele lat. Nie ma więc potrzeby naprawiania albo wymieniania elementów paneli, co także w prosty sposób przekłada się na ekonomiczne korzyści z fotowoltaiki.

Wytrzymałość, estetyka i inne zalety fotowoltaiki

Jakie są inne zalety fotowoltaiki? Zakup wraz z montażem paneli słonecznych można odliczyć od podatku. Poza tym system znacząco podnosi wartość nieruchomości, na której go zamocowano. Sama instalacja cechuje się wysoką odpornością na grad, wiatr czy zalegający śnieg, dzięki czemu zapewnia bezawaryjne działanie przez lata. Precyzyjnie wykonane panele stanowią też estetyczne wykończenie dowolnego dachu.

Fotowoltaika – korzyści dla środowiska naturalnego

Warto wspomnieć także o aspekcie ekologicznym. Instalacje fotowoltaiczne należą do najbardziej przyjaznych dla przyrody, czystych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Nie wytwarzają zanieczyszczeń, hałasu, dwutlenku węgla ani w żaden inny sposób nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Można je także poddać recyklingowi.

Ekologiczne korzyści, jakie przynoszą systemy solarne, wynikają ze specyfiki samego światła słonecznego. Najważniejsze zalety energii słonecznej to przede wszystkim jej odnawialność, co oznacza, że nigdy jej nie zabraknie, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, które – według szacunków naukowców – skończą się za kilkadziesiąt lat. Ten rodzaj energii uznaje się też za zrównoważony, czyli taki, który zaspokoi potrzeby współczesności, bez narażania potrzeb kolejnych pokoleń. Zalety energii słonecznej obejmują również jej dużą dostępność. Każdy ma możliwość pozyskiwania prądu ze słońca, ponieważ światło gwiazdy występuje na całej kuli ziemskiej. Dzięki temu może być z łatwością wykorzystywane w ciągu dnia w dowolnym miejscu na świecie.

Jeśli chodzi o inne korzyści z własnej instalacji fotowoltaicznej, to z pewnością warto podkreślić, że system słoneczny cechuje się bardzo cichą pracą. W przeciwieństwie do np. pozyskiwania prądu z turbin wiatrowych albo wytwarzania go z paliw kopalnych, energię ze słońca wytwarza się bezgłośnie. Zalety energii słonecznej i samej instalacji są więc szczególnie widoczne w przypadku zastosowań mieszkaniowych, na obszarach miejskich oraz wszędzie tam, gdzie brak uciążliwych hałasów i wynikający z niego komfort stanowią bardzo ważną kwestię dla mieszkańców.

Jak można więc zauważyć, liczne finansowe, ekologiczne i praktyczne zalety fotowoltaiki sprawiają, że to odpowiedni wybór dla właścicieli mieszkań lub domów. Warto zdecydować się na instalację słoneczną, aby móc cieszyć się bezpłatnym prądem, jak również niezależnością energetyczną przez dziesięciolecia.