Cena prądu 2024. Znamy koszty energii elektrycznej!

Cena prądu 2024. Znamy koszty energii elektrycznej!

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy dla energii elektrycznej. Cena prądu w 2024 roku spadnie średnio o 31 proc. Dobra informacja jest również taka, że zamrożenie cen prądu będzie obowiązywać do połowy 2024 roku.

Spis treści:

  1. Kto obniży ceny prądu w 2024 roku?
  2. Ile zapłacę, jeśli przekroczę limit?
  3. Gdzie złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych?

Kto obniży ceny prądu w 2024 roku?

Decyzja prezesa URE dotyczy odbiorców indywidualnych, którzy mają umowy z jedną z czterech spółek sprzedających prąd w Polsce. Są to:

  • PGE Obrót;
  • Enea;
  • Tauron Sprzedaż;
  • Energa Obrót.

W 2024 roku cena energii elektrycznej będzie niższa o dokładnie 31,3 proc. Obniżka ta jest związana ze spadkami cen prądu na rynku hurtowym w stosunku do wysokości kontraktów zawieranych jeszcze w 2022 roku.

Zobacz też:

Smart grid – czym jest i jak działa inteligentna sieć energetyczna?

Warto zauważyć, że w dniu 15 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą na celu ochronę odbiorców energii elektrycznej, ciepła i gazu. Nowe przepisy zawierają m.in. ustalenia dotyczące maksymalnych cen prądu dla gospodarstw domowych, a także małych i średnich firm. Jakie będą dokładne limity, można sprawdzić w treści ustawy lub oficjalnych komunikatach rządowych.

Nowa ustawa zakłada zamrożenie cen prądu za energię elektryczną, podobnie jak w 2023 roku. Przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2024 roku do 30 czerwca 2024 roku, w ramach określonych limitów zużycia. Według ustawy górny limit cenowy wynosi 412 złotych za megawatogodzinę (MWh).

W treści aktu prawnego określono również limity zużycia dla uprawnionych odbiorców, które stanowią 50 proc. dotychczasowych limitów. Oznacza to maksymalnie 1,5 MWh lub 2 MWh dla osób prowadzących gospodarstwo rolne w dniu wejścia w życie ustawy.

Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, limit wynosi 1,8 MWh, a dla odbiorców z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności również 1,8 MWh. Dodatkowo przewidziano specjalne stawki cenowe dla rodzinnych ogródków działkowych.

Zamrożenie cen prądu obejmuje również ograniczenia dotyczące cen energii elektrycznej dla uprawnionych odbiorców, którzy podpisali umowy z gwarancją stałej ceny – wszystko to w ramach wcześniej wspomnianych limitów.

Cena prądu 2024. Znamy koszty energii elektrycznej!

Źródło: URE

Ile zapłacę, jeśli przekroczę limit?

Konsumenci w gospodarstwach domowych, którzy przekroczą ustalone limity w okresie od 1 stycznia 2024 roku do 30 czerwca 2024 roku, zapłacą tyle samo co w zeszłym roku. Zaplanowano bowiem utrzymanie ceny prądu w 2024 roku na dotychczasowym poziomie 693 złotych za megawatogodzinę (MWh). Ta sama maksymalna cena dotyczy samorządów, podmiotów użyteczności publicznej, małych i średnich przedsiębiorców oraz rolników.

Informacje podane przez prezesa URE kończą okres niepewności dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy od dłuższego czasu zastanawiali się, jakie będą ceny prądu w 2024 roku. Osoby, które ogrzewają dom za pomocą energii elektrycznej z pewnością mogą się cieszyć. Inaczej jest z tymi, którzy zainwestowali w pompy ciepła. Górny limit zużycia jest bowiem zdecydowanie zbyt niski, żeby się w nim zmieścić.

Taryfa dynamiczna za prąd — co to jest i kiedy wejdzie w życie w Polsce?

Gdzie złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych?

Podstawowy limit, czyli 1500 kWh, jest stosowany automatycznie i nie trzeba w związku z tym składać żadnego wniosku. Jeśli więc w 2023 roku byłeś uprawniony do podwyższonego limitu, to w tym roku nie musisz składać żadnego oświadczenia.

Jeżeli w tym roku nabyłeś prawa do wyższego zużycia prądu, to musisz złożyć stosowny wniosek. Każda ze spółek sprzedających energię elektryczną w Polsce ma osobne wzory oświadczeń i wniosków. Szczegółowych informacji należy zatem szukać na stronie swojego dostawcy.

To może cię zainteresować:

Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu? Porównujemy dzienne zużycie prądu kominka do innych sprzętów domowych

Comments are closed.